понеделник, 6 септември 2010 г.

Същност на вегетарианството. Видове вегетарианство

 Когато днес кажем “вегетарианец”, повечето хора разбират, че става въпрос за човек, който не яде месо. Вегетарианците не консумират също продукти от животински вътрешности като мас, кожа, бульони от месо и т. н., за опростяване се говори само за месо. Всъщност “вегетарианецът” също така е човек, който решително е започнал да изхвърля жестокостта и насилието от живота си. Отхвърлянето на месото като храна обикновено е резултат на един по-просветлен възглед за живота.

    Има различни видове вегетарианци според това какви други изисквания имат към храната си, освен тя да изключва месо:

   1. Вегетарианци в най-общ смисъл (или “лактоововегетарианци”) - те приемат храни от растителен произход плюс мляко, млечни произведения и яйца. Повечето съвременни вегетарианци се причисляват към тази най-широка и най-достъпна група. Към нея обикновено се препоръчва да спадат децата вегетарианци и всички възрастни, които нямат непоносимост или медицински препоръки за ограничаване на яйца или млечни произведения.
   2. Друга група са така наречените “лактовегетарианци”, които изключват от храната си и яйцата, освен месото.
   3. Следваща голяма група са “веганци” (англ. - vegans) или строги вегетарианци, които приемат храни само от растителен произход, изключвайки освен месото също така млякото, млечните произведения и яйцата. Веганците не използват също дрехи и каквито и да било други изделия от естествена животинска кожа или други части от плътта на животни. Всъщност погрешно е да се приписва само на веганците въздържанието от употреба на неща, за които животни е трябвало да бъдат убити. Много невегетарианци, както и вегетарианци от другите групи също решават, че предпочитат да не причиняват ненужни страдания и смърт на животни, които имат красива кожа, бивни и т. н., особено при наличието на толкова много и добри изкуствени материи днес.
   4. Най-малобройна група вегетарианци са наречени “суровоядци”. Те се хранят с всякакви видове растения и мляко, които не са обработени термично. Такъв режим на хранене обикновено се препоръчва с лечебна цел само при някои заболявания и то за не дълъг период от време. Повечето съвременни хора не могат да понесат постоянно суровоядство, а и то не им е необходимо. Според съвременните диетолози здравословно и желателно е в ежедневното ни хранене да има изобилно сурови плодове и зеленчуци, но все пак част от растителните храни се налага да се обработват термично, за да бъдат усвоявани по-лесно. Така наречените плодови-разтоварващи дни, които се препоръчват за прочистване и обновяване на организма всъщност са еднодневно суровоядство. В този свой по-умерен вид суровоядството е полезно и лесно постижимо за почти всички хора.

    Може да се направят и има други класификации на видовете вегетарианство, но това в случая не ни е необходимо. Ще се задоволим с тази по-опростена класификация и ще обърнем внимание на нещо по-съществено за разбиране идеята на вегетарианството в нейната цялост. Думата вегетарианство произхожда не от английската дума vegetables (зеленчуци), а от латинските думи vegetus (означава здрав, читав, свеж, жизнен) и vegetare в смисъл на “съживявам”.

    Първоначалният смисъл на думата означава не само една растително-млечна диета, но също така подходящи идейни и нравствени възгледи и поведение, които дават великолепно психическо и физическо здраве. “Homo vegetus” означава човек, който се намира в прекрасно физическо и психическо здраве. Много от великите привърженици на вегетарианството също са на мнение, че то е нещо повече от отказване от ядене на месо. Радваме се, че можахме да намерим и споделим с вас едно интересно и задълбочено разбиране на вегетарианството от български автор. Мъдрецът Беинса Дуно (Петър Дънов) казва:

“Под храна, в широк смисъл, разбираме всичко онова, което човек възприема чрез ума, сърцето и стомаха си”, “Някой е вегетарианец на физическия живот (...), но в духовния свят е пълен месоядец - той е тщеславен, горд, подозрителен, господар.”, “Истинският вегетарианец трябва да се храни освен с чиста храна, още и с чисти мисли, чувства и постъпки.”

    И така приятели, оказва се, че вегетарианската идея в пълнотата си е една доста висока “планина”! Към нея хората тръгват по здравословни, морални, икономически, екологични и други причини и всеки стига дотам, докъдето желае и може. Великите вегетарианци (вижте “Знаменитости” на сайта) и съвременната наука вече единодушно смятат, че докъдето и да стигнат “планинарите”, ще си струва усилието, защото всяка крачка нагоре към вегетарианската идея е от голяма полза за отделния човек и за цялото човечество (вижте “Здраве”, “Екология”, “Икономика” на сайта). А любителите на предизвикателствата и на високите върхове ще се стремят да бъдат вегетарианци не само физически, но също в мислите и чувствата си. “Здрав дух - в здраво тяло” са казали древните!

Няма коментари:

Публикуване на коментар